AliExpress mobil uygulaması

AliExpress dünyanın en büyük alışveriş sitelerinden biridir. İçerisinde elektronik cihazdan kıyafete, ayakkabıdan mobilyaya, müzik aletinden mekanik parçalara hemen her şeyi bulabilirsiniz. Aradığınız şey Çin’de AliExpress mobil uygulamasıvarsa AliExpress’te de vardır.

Bu site çok popüler olmasına rağmen pek çok kişi hala tam anlamıyla güvenilir olduğundan yüzde yüz emin değildir. Bunun sebebi büyük ihtimalle ya paralarını kaybetmekten korkmaları ya da sitenin nasıl işlediğini tam olarak bilmemeleridir. AliExpress’e tam anlamıyla güvenmiyorsanız bu yazı endişeye kapılmadan siteden nasıl alışveriş yapabileceğinizi anlamanıza yardımcı olacak.

Uygulamayı kullanabilmek için ilk yapmanız gereken şey AliExpress’te bir hesap oluşturmanız. İsterseniz hesabınızı site üzerinden de açabilirsiniz. Siteye kayıt olduktan sonra giriş yapıp alışveriş etmeye başlayabilirsiniz. Hem sitenin hem de uygulamanın kullanımı kolaydır ancak uygulamayı kullanırsanız siteye kıyasla daha uygun fiyatlarla karşılaşacaksınız. Aradaki fark birkaç sent olsa bile sepetinizdeki ürünler birikmeye başladığında bu faydalı tavsiyemiz için bize teşekkür edeceksiniz.
Uygulama aracılığıyla daha iyi bir alışveriş deneyimi yaşamak için teslimat adresi ve tercihler gibi gerekli ve uygun kişisel bilgileri ekleyebileceksiniz. Örneğin aksesuarlarla ve kıyafetlerle ilgileniyorsanız uygulama size diğer kategorilerdeki ürünleri göstermeyecek. Tercihinize uygun olacak şekilde sizi yalnızca güzel aksesuar ve kıyafet seçeneklerine yönlendirecek.

Uygulama ile satın alma işlemi

Şimdi sıra ilk satın alma işleminizi yapmaya geldi. Uygulamanın içerisinde dolaşabilir ve gözünüze çarpan bir şey olup olmadığına bakabilirsiniz. Bir veya daha fazla anahtar kelime girerek belli bir ürün için arama da yapabilirsiniz. Filtreler bölmesine tıklayarak istediğiniz ürünün fiyat aralığını belirleyebilir veya ücretsiz kargo seçeneğiyle sunulan ürünleri görebilirsiniz. İstediğiniz gibi filtreleme yaptıktan sonra yaptığınız değişiklikleri uygulayın.

Böylece ilgi alanlarınıza uygun arama sonuçlarıyla karşılaşacaksınız. Ayrıca sonuçların size gösterilme şeklini de pahalıdan ucuza veya ucuzdan pahalıya; en çok satılanlar veya en yüksek puan alanlar seçeneklerinden birini tercih ederek kişiselleştirebilirsiniz.
Çıkan arama sonuçlarından birini seçin. O ürünle ilgili kısa bir tanım olduğunu göreceksiniz. Aşağıya doğru inin, eksiksiz bir tanımla, kullanıcıların yorumlarıyla, mağaza hakkında bilgilerle ve hatta ürünle ilgili tanımda net bir şekilde belirtilmeyen bir şey varsa onu öğrenmek üzere satıcıyla iletişim kurabileceğiniz bir yolla karşılaşacaksınız.

AliExpress’in Ana Sayfası: Uygulamayı kullanmanın en iyi yolu

Uygulamanın ana sayfasında da “Günlük fırsatlar” veya o güne özel indirimler gibi neredeyse sayısız teklifi ve kampanyayı bulabilirsiniz. Bunların arasında her gün güncellenen ve 24 saat gibi kısıtlı süreler için olağanüstü ucuz fiyatlara satılan ürünler de vardır. Ayrıca bu bölümde size gösterilen ürünler daha önce yaptığınız tercihlere ve aramalara göre düzenlenir. Karar vermek için çok fazla zaman harcamayın. Gözünüze kestirdiğiniz indirimli ürünün fiyatı çok kısa zamanda yine indirimsiz haline dönebilir!

Ana sayfa bölümündeki diğer ilginç özelliklerden biri de “Seçtiklerimiz” bölmesidir. Bunlar AliExpress kullanıcıları tarafından yaygın olarak tercih edilen ürünlerden oluşur. Ayrıca kategoriler bölümü satın alma işlemlerinizi ürün kategorilerine göre yapmanızı sağlar. Ana sayfada – daha önce yaptığınız aramalara göre size tavsiye edilen – en çok satılan markaları ve en çok ürün satan mağazaları da bulabilirsiniz. Hatta uygulamayı kullanarak yapacağınız ilk alışveriş için fikirler ve ilham kaynakları bile bulabilirsiniz.
Akış bölümünde takip ettiğiniz mağazaların yanı sıra sizin için önerilen mağazalar da yer alır. Ayrıca “İlham” isimli bölümde başka kullanıcılar tarafından alınan ürünlerle ilgili deneyimlerin anlatıldığı paylaşımları da bulabilirsiniz. Bu bölüm özellikle siteyi daha önce hiç kullanmamış kullanıcılar için ilginç olabilir. Başka kullanıcıların yorumlarını okumak ve ilginizi çekebilecek ürünleri görmek site hakkında fikir sahibi olmanıza ve ürünlerin kalitesiyle ilgili karar vermenize yardımcı olacaktır.

Uygulamanın üçüncü bölümü Alışveriş Sepeti’dir. İlk potansiyel satın almanıza kadar boş kalacaktır ancak ona ek bir kategori gözüyle bakmakta fayda var. “İlginizi çekebilecek ürünler” başlıklı alanda gelecekte satın alabileceğiniz ürünler için daha fazla fikir ve ilham bulacaksınız!
Son olarak Hesap kategorisinde hesabınızla ilgili tüm teknik bilgileri bulacaksınız. Ödeme bekleyen siparişlerle ilgili bilgilere, sevkiyat bekleyen siparişlere ve onay bekleyen ürünlere bu bölümden ulaşabilirsiniz. Ayrıca satın alıp henüz geri bildirim bırakmadığınız ürünleri ve anlaşmazlık konusu olan ihtilaflı siparişleri de buradan görebilirsiniz. Yalnızca bunlar da değil.

Bu bölümden uygulamayı kullandığınız dili değiştirebilir, arkadaşlarınızı davet edebilir ve yardım merkezi ile iletişime geçebilirsiniz.
Yine bu sayfada istek listenizi (daha önce beğendiğiniz ürünler), takip ettiğiniz mağazaları, görüntülenen ürünleri ve kullanabileceğiniz kuponları bulabilirsiniz.

AliExpress’e tam anlamıyla güvenilebilir mi?

AliExpress, aşırı düşük fiyatlara satılan ürünler bulabileceğiniz oldukça saygıdeğer bir e-ticaret sitesidir. Ürünlerin satın alan kişiye ulaşması bazen uzun sürebilir ve beklemek sıkıcı olabilir. Ancak biraz sabrederek en iyi ürünlere cüzdanınızı çok hafifletmeye gerek kalmadan sahip olabilirsiniz!
Tıpkı diğer pek çok online alışveriş sitesinde ve uygulamada olduğu gibi, bunda da uygun olmayan kalitesiz ürünler nedeniyle hayal kırıklığına uğramaktan kaçınmak için dikkatli ve sağduyulu davranmak şarttır. Tavsiyelerimizi takip ederek can sıkıcı pazarlama operasyonlarına ve gerçekçi olmayan reklamlara maruz kalmadan bu yeni pazarın avantajlarının keyfini çıkarabileceksiniz.

Sizi ikna edemediysek kendiniz deneyip görün: Ali Express sizi ve yeni alışverişinizi bekliyor! Uygulamayı Apple Store’dan veya Google Play’den indirin ve keşfetmeye başlayın!