Aliexpress ödeme

Şehrinizdeki mağazalarda ve en ünlü online alışveriş sitelerinde boş yere gezindikten sonra sonunda aradığınız şeyi ve binlerce farklı versiyonunu uygun fiyatlarla AliExpress’te buldunuz.
Bu Çinli e-ticaret sitesi İngilizce, İtalyanca ve daha pek çok dilde hizmet veriyor, binlerce farklı ürünü uygun ve düşük fiyatlarla sunuyor.

Ancak online alışveriş konusunda iyi değilseniz veya daha önce hiç AliExpress’i kullanmadıysanız seçenekleri ve satın alırken nasıl ödeme yapacağınızı öğrenmek isteyeceksiniz. Unutmayın, AliExpress’te bir bilgisayar aracılığıyla veya uygulama sayesinde akıllı telefonla veya tabletle satın alma işleminizi tamamlamanız mümkün.

Uluslararası müşteriler tarafından sıklıkla sorulan bir soru “AliExpress’te nasıl ödeme yapabilirim?” sorusudur. Bu soru normalde başta kredi ve nakit kartlar olmak üzere, AliExpress’te geçerli olan ödeme yöntemlerini öğrenmek isteyen müşteriler tarafından sorulur. AliExpress, 1999 yılında Jack Ma tarafından kurulan, içerisinde pek çok şirketin yer aldığı Çin merkezli büyük bir kuruluş olan ve özellikle Alibaba.com ve AliExpress ile tanınan Alibaba Grubu’nun bir parçasıdır. Alibaba insanların büyük miktarda ürün satın alabildiği bir toptan perakende şirketidir. AliExpress’te ise dünyanın farklı ülkelerindeki müşteriler küçük miktarda ürün satın alabilirler ve bu ürünler adreslerine kargolanır.

AliExpress’in online bir mağaza olmadığı, dünya çapındaki satıcıları ve alıcıları bir araya getiren bir platform olduğu not edilmelidir. Bir dış gözlemci görevi gören AliExpress yine de platform üzerinden gerçekleştirilen işlemlerde önemli bir rol oynar: Satıcıların bir dizi kurala ve resmi şartlara uyduğunu garanti eder ve satın aldıkları ürünleri konusunda bir sorun yaşandığında alıcıları koruma görevini üstlenir. Örneğin şirket, sitede verdikleri tanımlara uymayan ürünler satan satıcılara karşı sıfır tolerans politikası izler. Bu satıcılar, kalıcı olmak üzere anında engellenirler.

AliExpress’te alışveriş

Satın almak istediğiniz ürünleri seçtikten sonra bir hesap yaratmanız, o hesaba giriş yapmanız, ürünün size kargolanabilmesi için kişisel bilgilerinizi girmeniz ve tercih ettiğiniz ödeme yöntemini seçmeniz gerekecek. Hesap açmanız için gereken ek bilgiler, e-posta adresiniz, isminiz, soy isminiz, şifrenizdir (en az 6 en çok 20 karakterden oluşan). Şifrenizi onaylamak için ikinci kez girdikten sonra size gösterilen kontrol kodunu girip AliExpress’teki hesabınızı açın butonuna tıklamalısınız.

Birkaç saniye içinde aktivasyon linki içeren bir e-posta alacaksınız: Onun üzerine tıkladığınızda hesabınız onaylanacak ve kayıt işleminiz tamamlanmış olacak. Bu noktadan sonra sitede istediğiniz gibi vakit geçirebilirsiniz: Ne de olsa AliExpress’te herkese uygun bir şey var!
Ödemeyi yaptıktan sonra AliExpress sayfasının sağ üst kısmında yer alan adınıza tıkladıktan sonra açılan menüden “Benim AliExpressim”i seçtiğinizde siparişinizin durumunu görebileceksiniz. Bu noktada açılan pencerede sol kenar çubuğunda yer alan “Tüm siparişler” butonuna tıklamanız gerekecek. Böylece verdiğiniz tüm siparişleri (henüz ödemedikleriniz dahil) ve bu siparişlerin durumlarını görebileceksiniz.

AliExpress’te geçerli olan ödeme yöntemleri

Kullanıcılar AliExpress.com’dan satın aldıkları ürünleri farklı ödeme yöntemlerini kullanarak ödeyebilirler. Sitede bulabileceğiniz “Bir ürünün ödemesi nasıl yapılır” başlıklı yönlendirici yazıda en az 11 ödeme yöntemi olduğundan bahsedilir. En yaygın olarak kullanılan yöntem Alipay’dir. Onu Visa, Mastercard, Maestro, JBC, Diners Club ve Discover (Hype, N26 ve buddybank gibi doldurulabilir seçenekler dahil) takip eder. Diğer seçenekler ise banka transferi, Western Union transferi, Yandex Money, Webmoney veya Paypal ve elektronik cüzdanlar (online ödeme almak ve yollamak için kullanılan) olarak sıralanabilir.
Ödeme yöntemini seçtikten sonra karşınıza çıkan ödeme formunda, doldurmanız gereken yerleri doldurun.

AliPay nedir?

Alipay.com Alibaba’nın sahibi olduğu bir online ödeme servisidir. Amerika merkezli Paypal.com’a benzer. Yalnızca AliExpress’teki ürünler ve servisler için ödeme yapmak üzere kullanılabilir.
AliPay’i kullanabilmek için bir kredi veya nakit banka kartına ihtiyacınız vardır. Alipay hesabınıza eklenen kart daha sonra AliExpress’te yapacağınız ödemeler için kullanılır. AliPay, AliExpress’ten ürün satın alırken depozito garantisi gibi bir tür alıcı koruması sağlar. Bu, satıcının, ancak ürünler alıcıya ulaştıktan ve alıcı aldığı ürünlerden memnun kaldıktan sonra ödemesini alabileceği anlamına gelir.

Ancak tüm ödeme yöntemlerinin her satın alma işleminde geçerli olamayabileceğini de unutmayın. Bu, satıcıya ve sunduğu hizmetlere bağlıdır. Bu yüzden satın almak istediğiniz ürünün ödemesini yapmak üzere ilerlemeden önce size sunulan ödeme seçeneklerini kontrol etmenizi öneririz!

Özel para çekme yöntemi

AliExpress, diğer online alışveriş portallarına kıyasla, satın alma işlemlerinizdeki ödemenin önceden belirlenmiş kısmını kendine özgü bir yöntemle çeker. Site hemen paranın tamamını hemen çekmek yerine toplam miktarın üçte birini alır. Bunun nedeni müşterinin üründen gerçek anlamda memnun kaldığından emin olmaktır. Siz ürünlerin hasar görmediğinden veya AliExpress’teki tanımından farklı olmadığından emin olduktan sonra ekip üyeleri ücretin geri kalanını çekerler.

Bu, büyük ihtimalle, satıcı sitede ürünü değerlendirdikten sonra gerçekleşecektir.
Eğer herhangi bir sebeple müşteri satın aldığı üründen tam anlamıyla memnun kalmazsa, harcadığı para geri ödenir. Bu işlem üç gün içinde gerçekleşecektir ve geri iade, müşterinin ödeme yaparken kullandığı karta yapılacaktır. Vaktiniz var: O halde alışverişinizi AliExpress’ten yapın!