AliExpress üzerinde gönderi

Pek çok kişi AliExpress’in Alibaba grubuna ait bir e-ticaret sitesi olduğunu, müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılama konusunda çok uyumlu ve esnek davrandığını ve basit bir gönderi süreciyle teslimat işlemini hallettiğini bilmez.


Her satıcı belli kargolama türü seçenekleri sunar. Bu nedenle istediğiniz ürünü satın almadan önce hangi teslimat seçeneklerinin sunulduğunu kontrol etmeniz önemlidir. Eğer teslimat türü alıcının sayfasında belirtilmediyse ve alıcı ücretsiz olan türü seçtiyse, satıcı büyük ihtimalle ürüne ve müşterinin siparişi verdiği lokasyona göre en iyi yöntemi seçecektir.

Elbette, fiyatın dışında, nakliye türleri arasındaki temel fark ürünün size teslim edilmesinden önce beklemeniz gereken süre ve paketlenme aşamasının takip edilebilme ihtimalinin olup olmadığıdır.

AliExpress üzerinde gönderi

AliExpress’te Gönderi

Gönderi seçenekleriyle ilgili detaylara dalmadan önce hesaba katılması gereken diğer şey de alıcının birden fazla satıcıdan ürün satın alması durumunda, alıcı satın alma işlemini aynı anda yapsa bile, her bir ürünün kendisine ayrı ayrı ulaşacak olmasıdır. Bunun nedeni AliExpress kupon’in sitedeki ürünlerin satışıyla ilgilenmemesi ve yalnızca bağımsız Çinli satıcılar ile alıcıları buluşturuyor olmasıdır.

Ancak belli durumlarda site satılan ürünlerin gönderilmesiyle ilgilenir. Ayrıca “koruma” süresiyle de ilgilenir ki maksimum gönderi zamanı 60 gün olacak şekilde belirlenmiştir. Gönderiler, ürünün gönderileceği ülkeye ve tercih edilen gönderi yöntemine bağlı olarak genellikle daha hızlı bir şekilde alıcıya ulaşırlar. Noel ve yıl sonu oldukça meşgul günlerdir. Bu nedenle gönderi süreleri iki ayı aşabilir. Bu nedenle Noel hediyelerinizi erkenden almaya çalışın. Aksi takdirde, Noel arifesinde hediyelerinizi Noel ağacının altına koyamayıp bu sebeple hayal kırıklığı yaşama riskiniz yüksek ölçüde artmış olur!

Standart Gönderi

Ürünlerin çoğu tamamen ücretsiz olarak gönderilir. Ancak son zamanlarda satıcılar gönderi ücreti de almaya başladılar. Bunun nedeni ise ürünün takip edilebilmesini sağlamak (ücretsiz gönderilerde böyle bir şey imkansız) ve böylece müşterilerin ürünü aldıkları halde kendilerine ulaşmadığını söyleyip geri iade istemeleri gibi durumların önüne geçmek.
Bu yöntem yine de özel kurye ile yapılan gönderiden daha ucuzdur.

Elbette kargolama için daha yüksek ücretler ödemeliyiz. Ancak alıcı artık standart gönderi yöntemi için de ödeme yapıyor olsa bile bu yöntem hala en ucuz yöntem olma özelliğini koruyor. Ayrıca ürünün kaydının yapılmış olması gümrüğe takılma ihtimalini de azaltıyor.

Gönderi ücreti genellikle bir veya iki dolar olarak belirleniyor. Verilen ücrete göre paketleme kalitesinin mükemmel olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca bu sayede müşterinin paketi alması ve seçtiği ürünün kaybolmaması da garantilenmiş olacak. Bu tür bir durum yaşandığında AliExpress parayı iade ediyor olsa bile sonrasında istediğiniz ürüne kavuşmanız ve paranızı geri almanız en az iki haftayı buluyor!

AliExpress’in her zaman ürünlerin gönderilmesiyle ilgilenmediğini, bazı durumlarda siparişi aldıktan sonra ürünü gönderme ve hiçbir ve gecikme yaşanmadan müşteriye ulaştığından emin olma sorumluluğunun satıcıya ait olduğunu tekrar belirtmemizin gerekli olduğunu düşünüyoruz.
Bu nedenle genellikle kullanılan gönderi türünün ne olduğunu bulmak zordur: Satıcı tarafından kullanılabilecek binlerce gönderi ve nakliye şirketi vardır. Satıcının sayfasından ürünün bizzat satıcı tarafından mı yoksa AliExpress tarafından mı gönderileceğini bulmak her zaman kolaydır. AliExpress dünyasında gezinme konusunda deneyimsiz olanlara yardımcı etmek için üç ayrı gönderi kategorisini kullanacağız.

Sıradan Gönderi

Bu gönderi tipi genellikle küçük boyuttaki ürünler (mektup boyutundaki paketler gibi) için kullanılır ve takip edilme seçeneğini içermezler. Ürün gönderildikten sonra alıcı ne ürünün nerede olduğunu kontrol edebilir ne de ulaştığında bilgilendirilir. Genellikle postacı ürünü posta kutusuna bırakır. Ürünü aldığınıza dair imza atmanız da gerekmeyecektir. Basit ve ekonomik olan bu yöntem aynı zamanda en yavaş olan gönderi tipidir ancak küçük boyuttaki ekonomik ürünler için çok uygundur.

Sertifikalı Gönderi

Bu, AliExpress’te açık ara en yaygın olarak kullanılan yöntemdir. Bunun nedeni büyük ihtimalle gönderiyi online olarak takip edebilmeniz, sonrasında ürünün lokasyonunu kontrol edebilmeniz ve aldığınız ürüne kavuşmak için daha ne kadar beklemeniz gerektiğini öğrenebilmenizdir. Bu ürünler kolayca ayırt edilebilecek şekilde size posta servisiniz (mektupları da size ileten posta servisi) aracılığıyla gelir ancak bu kez paketi aldığınıza dair bir belge imzalamanız istenir. Postacı sizi bulamazsa posta kutunuza bir bildiri bırakır. Bu bildiride paketinizi almak üzere genellikle size en yakın adreste yer alan postaneye gitmeniz gerektiği belirtilir.

Ürünün gönderisi AliExpress’in ortakları ve Correos, places-Finlandiya, SPSR, DHL ve Singapur’un en yaygın ve en çok kullanılan firmalarından olan Direct Link gibi bilindik kuryeler tarafından yönetilir.
Satıcı yerine AliExpress ürünü göndermekten sorumlu olursa, AliExpress Gönderi Merkezi’ne iletilecek ola ürün paketlenecektir. Bu noktada gönderinin iletildiği merkez kendi servisi aracılığıyla ürünleri kontrol eder ve gönderimlerini yapar. Daha sonra ürün, bu merkezden gönderildikten sonra alıcıya ulaşacaktır.

Özel Kurye İle Gönderi

Sipariş verdiğiniz ürün özellikle ağır bir ürünse veya bir satıcıdan büyük miktarda ürün sipariş ettiyse size bu yöntemi kullanmanızı tavsiye ederiz. Elbette bu gönderi yöntemi daha hızlıdır ancak aynı zamanda kısmen pahalıdır. Her şekilde satın alınan ürün değerli veya fazla miktardaysa, gönderi için ekonomik anlamda yapacağınız bu küçük fedakarlıktan pişman olmayacağınız kesin!

Paketinizi takip etmenizi sağlayacak kodu nasıl bulursunuz

Siparişinizin detaylarının belirtildiği kısımda ürünün durumunu her an takip etmenizi sağlayacak kodu da bulacaksınız. Ürünün bulunduğu lokasyonu ve kaydettiği aşamaları göreceksiniz.
Ekstra tavsiye: Takip numarasını girip paketinizin nerede olduğunu görmenizi sağlayan pek çok akıllı telefon uygulaması vardır. Bu amaçla bir internet sitesini kullanacaksanız en ünlü ve verimli sitelerden biri olan 17track.net’i deneyebilirsiniz. En son paketinizi onlardan mı aldınız? O halde belki yeni bir şey satın alma zamanınız gelmiştir!